George Simion a anunțat luni seară, înaintea votului de învestitură din Parlament pentru Guvernul Veștea, că parlamentarii AUR vor părăsi sala de plen. Liderul formațiunii a acuzat partidele aflate la guvernare de „trădare” și a susținut că România traversează o criză democratică, reiterând că AUR nu va susține Executivul propus.
AUR părăsește sala înainte de votul pentru Guvernul Veștea. George Simion: „Nu mai putem sta cu coloana îndoită”
Notele editorului
George Simion a anunțat luni seară, înaintea votului de învestitură din Parlament pentru Guvernul Veștea, că parlamentarii AUR vor părăsi sala de plen. Liderul formațiunii a acuzat partidele aflate la guvernare de „trădare” și a susținut că România traversează o criză democratică, reiterând că AUR nu va susține Executivul propus.
Citește și aceste articole
Observator de Constanta
George Simion și parlamentarii AUR au părăsit plenul la dezbaterea pentru învestirea Guvernului Veștea
22 iunie 2026
Cotidianul
AUR a părăsit plenul reunit. George Simion: Părăsim această sală sinonimă cu trădarea
22 iunie 2026
Economica.net
George Simion: AUR îşi asumă intrarea la guvernare şi scoaterea României din criză
18 mai 2026
Clasifică acest articol
Voturile cititorilor ajută la calibrarea recomandărilor și a hărții editoriale. Conectează-te pentru a vota.

