Secretarul de stat în ministerul Energiei, Cristian Bușoi, a anunțat că România este semnatară a acordului tripartid privind stocarea energiei încheiat vineri, 26 iunuie, la Luxemburg, în cadrul reniunii miniștrilor Energiei din Uniunea Europeană. Primul acord tripartit dedicat extinderii sectorului de stocare a energiei a fost semnat la Luxemburg, pe 26 iunie 2026, în marginea […]
România a semnat acordul tripartit al UE pentru stocarea energiei: Europa vrea să ajungă la capacități de 200 GW până în 2030 / Planul pentru stabilizarea pieței și prețuri mai mici
Aceeași poveste apare în mai multe surse.
Vezi povestea completă →
Notele editorului
Secretarul de stat în ministerul Energiei, Cristian Bușoi, a anunțat că România este semnatară a acordului tripartid privind stocarea energiei încheiat vineri, 26 iunuie, la Luxemburg, în cadrul reniunii miniștrilor Energiei din Uniunea Europeană. Primul acord tripartit dedicat extinderii sectorului de stocare a energiei a fost semnat la Luxemburg, pe 26 iunie 2026, în marginea […]
Citește și aceste articole
Dailybusiness
România a semnat acordul european privind dezvoltarea capacităților de stocare a energiei în perioada 2026-2028
26 iunie 2026
Clasifică acest articol
Voturile cititorilor ajută la calibrarea recomandărilor și a hărții editoriale. Conectează-te pentru a vota.

