România a semnat, în cadrul reuniunii miniștrilor Energiei din Uniunea Europeană, desfășurată la Luxemburg, acordul tripartit privind dezvoltarea capacităților de stocare a energiei. Documentul, cu aplicare în perioada 2026-2028, urmărește consolidarea infrastructurii de stocare pentru integrarea surselor regenerabile, reducerea limitării producției de energie și stabilizarea prețurilor pentru consumatori.

Citește articolul complet pe Dailybusiness →