Secretarul de stat în Ministerul Energiei, Cristian Bușoi, a semnat, vineri, în Luxemburg, acordul tripartit privind stocarea energiei, în cadrul reuniunii miniștrilor Energiei din Uniunea Europeană. Potrivit oficialului, acordul, care va fi aplicat în perioada 2026-2028, urmărește consolidarea capacităților de stocare a energiei la nivel european, pentru o mai bună integrare a surselor regenerabile și pentru reducerea prețurilor la energie.
România a semnat acordul privind stocarea energiei. Cristian Bușoi: „Sunt necesare capacități de aproximativ 200 GW până în 2030”
Notele editorului
Secretarul de stat în Ministerul Energiei, Cristian Bușoi, a semnat, vineri, în Luxemburg, acordul tripartit privind stocarea energiei, în cadrul reuniunii miniștrilor Energiei din Uniunea Europeană. Potrivit oficialului, acordul, care va fi aplicat în perioada 2026-2028, urmărește consolidarea capacităților de stocare a energiei la nivel european, pentru o mai bună integrare a surselor regenerabile și pentru reducerea prețurilor la energie.
Citește și aceste articole
Observator News
Acord european pentru stocarea energiei, semnat la Luxemburg. Buşoi: Va aduce preţuri mai stabile
26 iunie 2026
Dailybusiness
România a semnat acordul european privind dezvoltarea capacităților de stocare a energiei în perioada 2026-2028
26 iunie 2026
Clasifică acest articol
Voturile cititorilor ajută la calibrarea recomandărilor și a hărții editoriale. Conectează-te pentru a vota.

