Președintele AUR, George Simion, susține că a fost sunat luni seară, la ora 21:15, de către un consilier prezidențial care i-a spus „E un lucru bun ca voi să votați” Guvernul Adrian Veștea. Simion nu a spus numele consilierului și a precizat că acesta „nu a confirmat în vreun fel că Nicușor Dan este de acord” ca AUR să fie parte a puterii. Potrivit celor declarate de liderul AUR, convorbirea a avut loc cu câteva minute înainte de votul în plenul reunit al Parlamentului pentru învestirea Guvernului Veștea, care a nu a întrunit numărul minim de 233 de voturi pentru a putea fi instalat.

Citește articolul complet pe Digi24 →