Doi soți din Bihor, părinții a trei copii minori, au fost trimiși în judecată de procurorii Parchetului de pe lângă Curtea de Apel Oradea, fiind acuzați că le-au împiedicat accesul la învățământul general obligatoriu. Anchetatorii susțin că minorii nu au fost lăsați să urmeze cursurile școlare, părinții optând pentru homeschooling, o formă de educație nerecunoscută, potrivit legii, în România.
Homeschooling cu dosar penal: Doi soți din Bihor, trimiși în judecată pentru că și-ar fi ținut cei trei copii departe de școală
Aceeași poveste apare în mai multe surse.
Vezi povestea completă →
Notele editorului
Doi soți din Bihor, părinții a trei copii minori, au fost trimiși în judecată de procurorii Parchetului de pe lângă Curtea de Apel Oradea, fiind acuzați că le-au împiedicat accesul la învățământul general obligatoriu. Anchetatorii susțin că minorii nu au fost lăsați să urmeze cursurile școlare, părinții optând pentru homeschooling, o formă de educație nerecunoscută, potrivit legii, în România.
Citește și aceste articole
Clasifică acest articol
Voturile cititorilor ajută la calibrarea recomandărilor și a hărții editoriale. Conectează-te pentru a vota.

