Doi soți din Bihor, părinții a trei copii minori, au fost trimiși în judecată de procurorii Parchetului de pe lângă Curtea de Apel Oradea, fiind acuzați că le-au împiedicat accesul la învățământul general obligatoriu. Anchetatorii susțin că minorii nu au fost lăsați să urmeze cursurile școlare, părinții optând pentru homeschooling, o formă de educație nerecunoscută, potrivit legii, în România.

Citește articolul complet pe Bihoreanul →