Parlamentarii PSD Gorj cer stoparea închiderii capacităților pe cărbune din cadrul Complexului Energetic Oltenia. În acest sens, au inițiat un proiect de lege privind modificarea Legii decarbonizării. Deputatul Mihai Weber afirmă că rămâne de văzut câte grupuri pe cărbune vor fi păstrate în sistemul energetic național, de la 31 august. În prezent, CE Oltenia are […]
Amendamentul parlamentarilor PSD Gorj la Legea decarbonizării. „A trecut de comisiile de specialitate”
Aceeași poveste apare în mai multe surse.
Vezi povestea completă →
Notele editorului
Parlamentarii PSD Gorj cer stoparea închiderii capacităților pe cărbune din cadrul Complexului Energetic Oltenia. În acest sens, au inițiat un proiect de lege privind modificarea Legii decarbonizării. Deputatul Mihai Weber afirmă că rămâne de văzut câte grupuri pe cărbune vor fi păstrate în sistemul energetic național, de la 31 august. În prezent, CE Oltenia are […]
Citește și aceste articole
Radio Infinit Gorj
Distrugerile din mineritul gorjean sunt aproape ireversibile, consideră un fost director
1 iunie 2026
Ziarul de Valcea
Dublu standard în energie! În timp ce pentru CE Oltenia se schimbă Legea Decarbonizării, CET Govora a fost lăsată să moară
25 iunie 2026
Clasifică acest articol
Voturile cititorilor ajută la calibrarea recomandărilor și a hărții editoriale. Conectează-te pentru a vota.

