Guvernul Australiei a anunţat că va dubla amenda maximă care poate fi aplicată companiilor de tehnologie ce nu respectă interdicţia privind accesul copiilor sub 16 ani la reţelele sociale. Decizia vine după ce autorităţile au constatat că, la şase luni de la intrarea în vigoare a legii, mulţi adolescenţi continuă să folosească platformele sociale, ocolind cu uşurinţă sistemele de verificare a vârstei, transmite Reuters.
Interdicția accesului minorilor la rețele sociale în Australia, ocolită cu ușurință: amenzile pentru companiile tech vor fi dublate
Aceeași poveste apare în mai multe surse.
Vezi povestea completă →
Notele editorului
Guvernul Australiei a anunţat că va dubla amenda maximă care poate fi aplicată companiilor de tehnologie ce nu respectă interdicţia privind accesul copiilor sub 16 ani la reţelele sociale. Decizia vine după ce autorităţile au constatat că, la şase luni de la intrarea în vigoare a legii, mulţi adolescenţi continuă să folosească platformele sociale, ocolind cu uşurinţă sistemele de verificare a vârstei, transmite Reuters.
Citește și aceste articole
Clasifică acest articol
Voturile cititorilor ajută la calibrarea recomandărilor și a hărții editoriale. Conectează-te pentru a vota.

