Guvernul Australiei a anunţat că va dubla amenda maximă aplicabilă companiilor de tehnologie care nu respectă interdicţia privind accesul copiilor sub 16 ani la reţelele sociale, decizia venind după ce autorităţile au constatat că, la şase luni de la intrarea în vigoare a legii, mulţi adolescenţi continuă să folosească platformele, ocolind cu uşurinţă sistemele de verificare a vârstei.

Citește articolul complet pe Bursa →