Guvernul Australiei a anunţat că va dubla amenda maximă care poate fi aplicată companiilor de tehnologie ce nu respectă interdicţia privind accesul copiilor sub 16 ani la reţelele sociale. Decizia vine după ce autorităţile au constatat că, la şase luni de la intrarea în vigoare a legii, mulţi adolescenţi continuă să folosească platformele sociale, ocolind cu uşurinţă sistemele de verificare a vârstei, transmite Reuters.

Citește articolul complet pe News.ro →