Preşedintele Asociaţiei Municipiilor din România, Olguţa Vasilescu, afirmă că în România sunt probleme legate de absorbţia fondurilor alocate prin Planul Naţional de Redresare şi Rezilienţă (PNRR), ea susţinând că primăriile care nu au forţă financiară şi nu au putut acoperi din bugetul local unele facturi se confruntă cu dificultăţi, dar şi că există instituţii ale statului care blochează recepţia unor lucrări realizate cu bani asiguraţi prin acest mecanism de finanţare.
Olguţa Vasilescu: Chiar sunt probleme cu PNRR-ul şi asta pentru că anul trecut, timp de nouă luni de zile, nu s-au decontat facturile/ Instituţiile statului fac un devărat blocaj în recepţia lucrărilor
Aceeași poveste apare în mai multe surse.
Vezi povestea completă →
Notele editorului
Preşedintele Asociaţiei Municipiilor din România, Olguţa Vasilescu, afirmă că în România sunt probleme legate de absorbţia fondurilor alocate prin Planul Naţional de Redresare şi Rezilienţă (PNRR), ea susţinând că primăriile care nu au forţă financiară şi nu au putut acoperi din bugetul local unele facturi se confruntă cu dificultăţi, dar şi că există instituţii ale statului care blochează recepţia unor lucrări realizate cu bani asiguraţi prin acest mecanism de finanţare.
Citește și aceste articole
Clasifică acest articol
Voturile cititorilor ajută la calibrarea recomandărilor și a hărții editoriale. Conectează-te pentru a vota.

