Un oraș abandonat în urmă cu 15 ani după un cutremur devastator mai păstrează și astăzi urme tulburătoare ale vieții de odinioară: mese rămase întinse, jucării abandonate și case părăsite în grabă. Exploratorii urbani care au ajuns recent în localitatea italiană Fossa spun că au fost copleșiți de ceea ce au descoperit.
Oraşul din care 20.000 de localnici au fugit într-o singură noapte. Casele au rămas neatinse după 15 ani
Aceeași poveste apare în mai multe surse.
Vezi povestea completă →
Notele editorului
Un oraș abandonat în urmă cu 15 ani după un cutremur devastator mai păstrează și astăzi urme tulburătoare ale vieții de odinioară: mese rămase întinse, jucării abandonate și case părăsite în grabă. Exploratorii urbani care au ajuns recent în localitatea italiană Fossa spun că au fost copleșiți de ceea ce au descoperit.
Citește și aceste articole
Opinia Giurgiuveanului
Parcul Mihai Viteazul, monumentul indolenței administrației locale
7 iunie 2026
Jurnalul Național
Orașul-fantomă din Italia, abandonat peste noapte de 20.000 de oameni. Ce i-a pus pe fugă pe locuitori
25 iunie 2026
Clasifică acest articol
Voturile cititorilor ajută la calibrarea recomandărilor și a hărții editoriale. Conectează-te pentru a vota.

