Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă anunță că angajatorii care încadrează elevi și studenți în perioada vacanței pot primi un stimulent financiar lunar, echivalent cu 50% din indicatorul social de referință. Măsura se acordă pentru maximum 60 de zile lucrătoare pe an pentru fiecare tânăr angajat și are scopul de a încuraja integrarea acestora pe piața muncii.
ANOFM oferă stimulent firmelor care angajează elevi și studenți în vacanță: Sprijin de 50% din ISR
Aceeași poveste apare în mai multe surse.
Vezi povestea completă →
Notele editorului
Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă anunță că angajatorii care încadrează elevi și studenți în perioada vacanței pot primi un stimulent financiar lunar, echivalent cu 50% din indicatorul social de referință. Măsura se acordă pentru maximum 60 de zile lucrătoare pe an pentru fiecare tânăr angajat și are scopul de a încuraja integrarea acestora pe piața muncii.
Citește și aceste articole
Digi24
Ce stimulent primesc firmele care angajează elevi și studenți în vacanța de vară
26 iunie 2026
Wall-Street.ro
Joburile de vară pentru elevi și studenți vin cu bani de la stat pentru angajatori
26 iunie 2026
Educatieprivata
Stimulente financiare pentru firmele care angajează elevi sau studenți în vacanță
26 iunie 2026
Clasifică acest articol
Voturile cititorilor ajută la calibrarea recomandărilor și a hărții editoriale. Conectează-te pentru a vota.

