Liceenii vor putea studia o materie inovatoare aprobată recent de Ministerul Educației, ce îmbină geografia cu tehnologia informației. Elevii vor învăța să utilizeze hărți digitale, imagini satelitare și date geospațiale Programa noului curs a fost publicată oficial în Monitorul Oficial și se adresează elevilor claselor IX-XII. Disciplina va fi predată pe parcursul unui an școlar, […]
Articolul O nouă materie în liceele din România: Ministerul Educației introduce „Ora de GIS” ca disciplină opțională apare prima dată în Monitorul de Neamț.

