Ministerul Educației și Cercetării a anunțat aprobarea și publicarea în Monitorul Oficial a programei pentru noua disciplină opțională „Ora de GIS”, destinată elevilor de liceu. Materia îmbină geografia cu tehnologiile digitale și își propune să ofere elevilor competențe practice în utilizarea datelor spațiale pentru înțelegerea și rezolvarea problemelor comunității.

Citește articolul complet pe Dailybusiness →