Darryl Nirenberg, ambasadorul SUA în România, a dat asigurări, într-un interviu pentru Antena 3 CNN, că Mihail Kogălniceanu va deveni cea mai mare bază NATO după extindere şi a infirmat că SUA retrag trupe din ţara noastră, spunând că este vorba doar despre o rotaţie normală de militari. Iar referitor la proiectul reactoarelor de la Doiceşti, a subliniat că România are dreptul suveran de a decide ce furnizor va utiliza, atât timp cât acesta este un furnizor american.

Citește articolul complet pe Observator News →