Reprezentanţii Inspectoratului General pentru Situaţii de Urgenţă (IGSU) avertizează, în contextul temperaturilor ridicate înregistrate în această perioadă, asupra pericolului la care sunt expuşi copiii sau animalele dacă sunt lăsaţi în maşină. Astfel, copiii nu trebuie lăsaţi niciodată singuri în autoturisme, nu trebuie să aibă acces la cheile maşinii şi trebuie să ştie că este periculos să rămână sau să se joace într-un autoturism, întrucât temperatura poate creşte rapid, chiar şi atunci când afară nu pare foarte cald. Avertizarea vine după ce, în Franţa, doi copii au fost găsiţi morţi într-o maşină, în condiţiile unor temperaturi foarte ridicate.

Citește articolul complet pe News.ro →