IGSU trage un semnal de alarmă în plin val de căldură şi le cere părinţilor să nu lase niciodată copiii singuri în maşină, nici măcar pentru câteva minute. Temperatura din interiorul unui autoturism poate ajunge rapid la niveluri periculoase, chiar şi atunci când afară nu pare extrem de cald. Avertismentul vine după tragedia din Franţa, unde doi copii de 2 şi 4 ani au fost găsiţi morţi într-o maşină.
Avertisment IGSU pentru părinţi: Copiii nu trebuie lăsaţi niciodată singuri în maşină, pe timp de caniculă
Aceeași poveste apare în mai multe surse.
Vezi povestea completă →
Notele editorului
IGSU trage un semnal de alarmă în plin val de căldură şi le cere părinţilor să nu lase niciodată copiii singuri în maşină, nici măcar pentru câteva minute. Temperatura din interiorul unui autoturism poate ajunge rapid la niveluri periculoase, chiar şi atunci când afară nu pare extrem de cald. Avertismentul vine după tragedia din Franţa, unde doi copii de 2 şi 4 ani au fost găsiţi morţi într-o maşină.
Citește și aceste articole
Adevărul
Tragedia din Franța care a alertat România: Apelul urgent al IGSU către toți părinții
23 iunie 2026
Știrile Pro TV
Avertisment al IGSU: Nu lăsaţi niciodată copiii singuri în autoturism, nici măcar pentru câteva minute
23 iunie 2026
Clasifică acest articol
Voturile cititorilor ajută la calibrarea recomandărilor și a hărții editoriale. Conectează-te pentru a vota.

