România se confruntă cu o vulnerabilitate majoră în gestionarea resurselor hidrice. Deși țara deține un potențial hidrologic important, managementul defectuos al infrastructurii și seceta recurentă pun în pericol accesul populației la apă potabilă. Cu ocazia Zilei mondiale a combaterii deșertificării și secetei, specialiștii avertizează că apa nu mai este o resursă inepuizabilă. România: Deșertificarea, o […]

The post Criza apei în România: De ce pierdem jumătate din resurse și cum avansează deșertificarea first appeared on Jurnalul Olteniei – Știri din Craiova și Oltenia.

Citește articolul complet pe Jurnalul Olteniei →