Acest articol apare integral la sursă
Citește articolul complet pe Gorj Pandurul →O treime din România riscă deșertificarea
Aceeași poveste apare în mai multe surse.
Vezi povestea completă →
Notele editorului
România pierde 565 de milioane m³ de apă pe an. Vulnerabilitățile țării noastre în gestionarea resurselor de apă devin tot mai mari. Secetă tot mai severă, localități cu apă raționalizată și rețele prin care se pierde aproape jumătate din apa tratată…
Citește și aceste articole
Jurnalul Olteniei
Criza apei în România: De ce pierdem jumătate din resurse și cum avansează deșertificarea
17 iunie 2026
Argesul Online
Anual, peste jumătate din apa tratată, potabilă, din România, se pierde. 565 milioane mc de apă se scurg în pământ
17 iunie 2026
Clasifică acest articol
Voturile cititorilor ajută la calibrarea recomandărilor și a hărții editoriale. Conectează-te pentru a vota.

