R. Moldova sărbătorește marți, 23 iunie Ziua Suveranității. Declaraţia de Suveranitate a fost adoptată acum 36 de ani, pe 23 iunie 1990, de către deputaţii Sovietului Suprem al Republicii Sovietice Socialiste Moldoveneşti. „Acum 36 de ani, moldovenii au luptat pentru suveranitate și pentru dreptul de a-și decide soarta singuri. Peste 36 de ani, Moldova își…

Citește articolul complet pe Ziarul de Garda →