Republica Moldova marchează astăzi Ziua Suveranității. Pe 23 iunie 1990, deputații Sovietului Suprem al RSS Moldovenești au adoptat Declarația de Suveranitate. Documentul a reprezentat unul dintre cei mai importanți pași în procesul de desprindere de sistemul sovietic și proclamarea Independneței în 1991, relatează MOLDPRES.
Istoricii susțin că proclamarea suveranității a avut lo…

