În Slovenia, Mișcarea Libertății de centru-stânga a lui Robert Golob a câștigat realegerea în martie 2026 după introducerea așa-numitei legi Šutar, care permite intrarea fără mandat în locuințe din zone desemnate, extinde puterile poliției și tratează efectiv cei aproximativ 12.000 de cetățeni romi din Slovenia ca pe o problemă de securitate colectivă. Legea a fost […]
Virajul spre extrema dreaptă al centrului-stângii europene
Notele editorului
În Slovenia, Mișcarea Libertății de centru-stânga a lui Robert Golob a câștigat realegerea în martie 2026 după introducerea așa-numitei legi Šutar, care permite intrarea fără mandat în locuințe din zone desemnate, extinde puterile poliției și tratează efectiv cei aproximativ 12.000 de cetățeni romi din Slovenia ca pe o problemă de securitate colectivă. Legea a fost […]
Citește și aceste articole
Jurnalul de Arges
Scos din trafic de polițiștii rutieri piteșteni după ce a fost depistat conducând sub influența alcoolului
22 iunie 2026
Jurnalul de Arges
Percheziții în Argeș într-un dosar de abuz în serviciu. Bani publici, folosiți în scop personal
9 iunie 2026
România Liberă
Cetățeanul româno-german Octavian Ursu, reales primar în Germania. Dominic Fritz, mesaje de felicitări
1 iunie 2026
Jurnalul de Arges
Poliția de Frontieră simplifică regulile pentru minori: cazierul judiciar nu mai trebuie prezentat în format fizic
14 iunie 2026
Clasifică acest articol
Voturile cititorilor ajută la calibrarea recomandărilor și a hărții editoriale. Conectează-te pentru a vota.

