Situație excepțională, luni, în mediul școlar și spitalicesc deopotrivă din Oradea: un elev de clasa a VIII-a de la Colegiul Național Emanuil Gojdu a susținut prima probă de la Evaluarea Națională internat în spital, după ce, luni dimineață, înainte de examen, i s-a făcut rău. Trei profesori s-au deplasat în unitatea medicală, cu subiectul de rezervă pentru examen, ca adolescentul să nu rateze ocazia de a intra la liceul pe care și-l dorește. Elevii care ratează Evaluarea Națională, care se susține într-o singură sesiune, nu vor putea să opteze pentru liceele de top, deoarece vor avea medii mici la repartizarea computerizată.
Un elev din Oradea a dat Evaluarea Națională din patul de spital, după ce a leșinat în dimineața primului examen. Ce riscă elevii care ratează probele
Notele editorului
Situație excepțională, luni, în mediul școlar și spitalicesc deopotrivă din Oradea: un elev de clasa a VIII-a de la Colegiul Național Emanuil Gojdu a susținut prima probă de la Evaluarea Națională internat în spital, după ce, luni dimineață, înainte de examen, i s-a făcut rău. Trei profesori s-au deplasat în unitatea medicală, cu subiectul de rezervă pentru examen, ca adolescentul să nu rateze ocazia de a intra la liceul pe care și-l dorește. Elevii care ratează Evaluarea Națională, care se susține într-o singură sesiune, nu vor putea să opteze pentru liceele de top, deoarece vor avea medii mici la repartizarea computerizată.
Citește și aceste articole
Observator News
Un elev din Oradea a leşinat înainte de Evaluarea Naţională. Adolescentul a susţinut examenul din spital
22 iunie 2026
Clasifică acest articol
Voturile cititorilor ajută la calibrarea recomandărilor și a hărții editoriale. Conectează-te pentru a vota.

