După o întâlnire maraton de 12 ore, marcată de momente bune și rele pentru cele două delegații ale negociatorilor americani și iranieni, aflate în Elveția, mediatorii care au condus aceste discuții au emis o declarație comună. Această declarație emisă de Pakistan și Qatar precizează că prima sesiune a discuțiilor la nivel înalt dintre Iran și Statele Unite s-a încheiat. A fost o sesiune productivă, iar discuțiile purtate acolo au fost constructive. Acum, se va continua pe baza memorandumului de înțelegere, iar încă din această săptămână vor continua discuțiile la nivel tehnic  în Elveția, scrie Al Jazeera.

Citește articolul complet pe Digi24 →