După o întâlnire maraton de 12 ore, marcată de momente bune și rele pentru cele două delegații ale negociatorilor americani și iranieni, aflate în Elveția, mediatorii care au condus aceste discuții au emis o declarație comună. Această declarație emisă de Pakistan și Qatar precizează că prima sesiune a discuțiilor la nivel înalt dintre Iran și Statele Unite s-a încheiat. A fost o sesiune productivă, iar discuțiile purtate acolo au fost constructive. Acum, se va continua pe baza memorandumului de înțelegere, iar încă din această săptămână vor continua discuțiile la nivel tehnic în Elveția, scrie Al Jazeera.
SUA și Iranul au convenit asupra unui plan de acțiune pentru a ajunge la un acord final în termen de 60 de zile
Notele editorului
După o întâlnire maraton de 12 ore, marcată de momente bune și rele pentru cele două delegații ale negociatorilor americani și iranieni, aflate în Elveția, mediatorii care au condus aceste discuții au emis o declarație comună. Această declarație emisă de Pakistan și Qatar precizează că prima sesiune a discuțiilor la nivel înalt dintre Iran și Statele Unite s-a încheiat. A fost o sesiune productivă, iar discuțiile purtate acolo au fost constructive. Acum, se va continua pe baza memorandumului de înțelegere, iar încă din această săptămână vor continua discuțiile la nivel tehnic în Elveția, scrie Al Jazeera.
Citește și aceste articole
Vocea Basarabiei (Rep. Moldova)
SUA și Iranul au încheiat prima rundă de negocieri în Elveția: Ce au convenit părțile
22 iunie 2026
Moldpress - R. Moldova
SUA și Iranul au încheiat prima rundă de negocieri în Elveția; părțile vor să ajungă la un acord în 60 de zile
22 iunie 2026
Clasifică acest articol
Voturile cititorilor ajută la calibrarea recomandărilor și a hărții editoriale. Conectează-te pentru a vota.

