Pompierii români vor merge în Franța, în luna iulie, cu echipamente de stingere a incendiilor de vegetație și pădure, la solicitarea autorităților franceze, în cadrul programului pilot de pre-poziționare al Direcției Generale Protecție Civilă Europeană și Operațiuni de Ajutor Umanitar (DG ECHO), a anunțat, duminică, Departamentul pentru Situații de Urgență (DSU).

Citește articolul complet pe Digifm →