Nemulțumirile din sistemul sanitar intră într-o nouă etapă. Angajații din sănătate și asistență socială au intrat în grevă japoneză, nemulțumiți de prevederile viitoarei legi a salarizării. Sindicaliștii din Federația Sanitas avertizează că, în lipsa unui dialog cu autoritățile și a unor modificări ale proiectului, următorul pas va fi declanșarea grevei generale, cu întreruperea activității în spitale și alte unități medicale.
Grevă japoneză în sănătate. Sindicaliștii amenință cu blocarea sistemului medical din cauza legii salarizării
Notele editorului
Nemulțumirile din sistemul sanitar intră într-o nouă etapă. Angajații din sănătate și asistență socială au intrat în grevă japoneză, nemulțumiți de prevederile viitoarei legi a salarizării. Sindicaliștii din Federația Sanitas avertizează că, în lipsa unui dialog cu autoritățile și a unor modificări ale proiectului, următorul pas va fi declanșarea grevei generale, cu întreruperea activității în spitale și alte unități medicale.
Citește și aceste articole
Tele M (Iasi)
Sindicaliștii Sanitas protestează față de legea salarizării și amenință cu greva generală
9 iunie 2026
Tele M (Iasi)
Asistentele din ATI reclamă condiții „epuizante” și salarii necorespunzătoare
9 iunie 2026
Clasifică acest articol
Voturile cititorilor ajută la calibrarea recomandărilor și a hărții editoriale. Conectează-te pentru a vota.

