Nemulțumirile din sistemul sanitar intră într-o nouă etapă. Angajații din sănătate și asistență socială au intrat în grevă japoneză, nemulțumiți de prevederile viitoarei legi a salarizării. Sindicaliștii din Federația Sanitas avertizează că, în lipsa unui dialog cu autoritățile și a unor modificări ale proiectului, următorul pas va fi declanșarea grevei generale, cu întreruperea activității în spitale și alte unități medicale.

Citește articolul complet pe Observator News →