Președintele partidului AUR, George Simion, a declarat luni seara, după discuțiile cu premierul desemnat Adrian Veștea că formațiunea pe care o conduce va vota pentru învestirea Guvernului, doar dacă președintele Nicușor Dan va face clarificări privind poziția sa față de AUR. Șeful statului a spus în repetate rânduri că nu va fi de acord cu un Executiv format cu voturile AUR.
George Simion, după discuțiile cu Adrian Veștea: Un pas spre normalitate, dar nu votăm Guvernul. Așteptăm clarificări din partea lui Nicușor Dan
Aceeași poveste apare în mai multe surse.
Vezi povestea completă →
Notele editorului
Președintele partidului AUR, George Simion, a declarat luni seara, după discuțiile cu premierul desemnat Adrian Veștea că formațiunea pe care o conduce va vota pentru învestirea Guvernului, doar dacă președintele Nicușor Dan va face clarificări privind poziția sa față de AUR. Șeful statului a spus în repetate rânduri că nu va fi de acord cu un Executiv format cu voturile AUR.
Citește și aceste articole
Jurnalul Național
George Simion tranșează discuțiile cu Veștea: Un pas spre normalitate, dar nu votăm Guvernul
22 iunie 2026
Expres de Banat
George Simion, după discuțiile cu Adrian Veștea: Un pas spre normalitate, dar nu votăm Guvernul
22 iunie 2026
Observator de Constanta
AUR condiționează votul pentru Guvernul Veștea de clarificări din partea președintelui Nicușor Dan
22 iunie 2026
Antena 3 CNN
George Simion a anunţat că AUR nu va vota Guvernul Tomac. "E fără susținere populară"
4 iunie 2026
Clasifică acest articol
Voturile cititorilor ajută la calibrarea recomandărilor și a hărții editoriale. Conectează-te pentru a vota.

