Preşedintele AUR, George Simion, a anunţat luni că, dacă Guvernul Veștea va fi votat, nu va beneficia de susţinerea parlamentarilor AUR. El a precizat că îl aşteaptă la sediul partidului pe premierul desemnat Adrian Veştea. În plus, i-a cerut preşedintelui Nicuşor Dan să iasă public să spună dacă AUR mai este un partid extremist.
George Simion: „Dacă acest guvern va fi votat diseară, nu va beneficia de susţinerea parlamentarilor AUR. Nu are rost să se iluzioneze unii şi alţii”
Aceeași poveste apare în mai multe surse.
Vezi povestea completă →
Notele editorului
Preşedintele AUR, George Simion, a anunţat luni că, dacă Guvernul Veștea va fi votat, nu va beneficia de susţinerea parlamentarilor AUR. El a precizat că îl aşteaptă la sediul partidului pe premierul desemnat Adrian Veştea. În plus, i-a cerut preşedintelui Nicuşor Dan să iasă public să spună dacă AUR mai este un partid extremist.
Citește și aceste articole
Monitorul de Botosani
Ultimatum de la AUR: George Simion îl cheamă pe Adrian Veștea la negocieri și anunță că Guvernul nu va trece
22 iunie 2026
Clasifică acest articol
Voturile cititorilor ajută la calibrarea recomandărilor și a hărții editoriale. Conectează-te pentru a vota.

