Deputatul USR Claudiu Năsui susține că respingerea unui guvern cu puteri depline poate avea efecte pozitive pentru România, deoarece limitează posibilitatea Executivului de a modifica legislația prin ordonanțe de urgență. În opinia sa, actualul blocaj politic transferă responsabilitatea procesului legislativ către Parlament și face mai dificilă adoptarea unor noi creșteri de taxe.
Claudiu Năsui vede efecte pozitive în faptul că nu avem un guvern cu puteri depline. „Este un lucru foarte bun pentru România”
Notele editorului
Deputatul USR Claudiu Năsui susține că respingerea unui guvern cu puteri depline poate avea efecte pozitive pentru România, deoarece limitează posibilitatea Executivului de a modifica legislația prin ordonanțe de urgență. În opinia sa, actualul blocaj politic transferă responsabilitatea procesului legislativ către Parlament și face mai dificilă adoptarea unor noi creșteri de taxe.
Citește și aceste articole
Gândul
Năsui explică de ce e bine că nu a trecut de Parlament un guvern cu puteri depline
23 iunie 2026
Știri Pe Surse
Prima reacție din PSD după ce Tomac a fost nominalizat premier: „PSD nu va acorda un cec în alb nimănui”
4 iunie 2026
Clasifică acest articol
Voturile cititorilor ajută la calibrarea recomandărilor și a hărții editoriale. Conectează-te pentru a vota.

