Locuitorii unui oraș din Congo au incendiat un centru medical unde se aflau bolnavii de Ebola. Pacienții au fugit și riscă să infecteze întreaga comunitate
Locuitori furioși din orașul Mongbwalu, aflat în epicentrul unui focar de Ebola din estul Republicii Democrate Congo, au atacat și incendiat un cort al unui centru medical al organizației Medici Fără Frontiere, într-un nou episod de violență împotriva infrastructurii sanitare.










