Un stat cu un guvern gestionar, fără iniţiativă legislativă şi limitat prin atribuţii, cu tensiuni deschise între preşedinte şi partide, fără o viziune economică pe termen mediu este, aşa cum scrie la manualul de economie, reţeta pentru o Bursă de Valori în scădere prin vânzări şi mutarea capitalului în altă parte. Nu şi la noi. De ce?
Bursă. Ciudate sunt căile capitalismului. Fără guvern cu puteri depline de şase săptămâni, cu recesiunea la uşă şi inflaţie de două cifre, bursa de la Bucureşti a înţeles că trebuie să meargă înainte prin forţe proprii şi joi a urcat la un maxim istoric:
Notele editorului
Un stat cu un guvern gestionar, fără iniţiativă legislativă şi limitat prin atribuţii, cu tensiuni deschise între preşedinte şi partide, fără o viziune economică pe termen mediu este, aşa cum scrie la manualul de economie, reţeta pentru o Bursă de Valori în scădere prin vânzări şi mutarea capitalului în altă parte. Nu şi la noi. De ce?
Citește și aceste articole
Monitorul de Neamt
Adunătura politică fără doctrină și viziune de dezvoltare națională – drumul sigur către prăbușirea unei țări
26 iunie 2026
Monitorul de Botosani
Cadrele didactice, eterna pușculiță a Guvernului – Ciprian MITOCEANU
2 iunie 2026
Clasifică acest articol
Voturile cititorilor ajută la calibrarea recomandărilor și a hărții editoriale. Conectează-te pentru a vota.

