Fostul ministru PSD al Sănătăţii Alexandru Rogobete îi reproşează premierului interimar Ilie Bolojan că, în numele ”refoirmei”, nu a fost de acord cu scoaterea la concurs a unor posturi de medici, nici macar cand acestea le erau necesare spitalelor, rezultatul fiind că foarte mulţi dintre cei peste 2.000 de tineri medici care au terminat rezidenţiatul, au promovat examenul de specialitate şi au primit recunoaşterea oficială a profesiei au ajuns şomeri. ”Nu faceţi nicio reformă. Nici dumneavoastră, nici cei care vă înconjoară”, remarcă Rogobete.
Rogobete, un nou atac la adresa lui Bolojan: „Nu faceţi nicio reformă. Nici dumneavoastră, nici cei care vă înconjoară. Opriţi-vă!”
Notele editorului
Fostul ministru PSD al Sănătăţii Alexandru Rogobete îi reproşează premierului interimar Ilie Bolojan că, în numele ”refoirmei”, nu a fost de acord cu scoaterea la concurs a unor posturi de medici, nici macar cand acestea le erau necesare spitalelor, rezultatul fiind că foarte mulţi dintre cei peste 2.000 de tineri medici care au terminat rezidenţiatul, au promovat examenul de specialitate şi au primit recunoaşterea oficială a profesiei au ajuns şomeri. ”Nu faceţi nicio reformă. Nici dumneavoastră, nici cei care vă înconjoară”, remarcă Rogobete.
Citește și aceste articole
Știri Pe Surse
Rogobete îl acuză pe Bolojan că a lăsat peste 2.000 de medici fără loc de muncă: Asta numiți reformă?
28 iunie 2026
Clasifică acest articol
Voturile cititorilor ajută la calibrarea recomandărilor și a hărții editoriale. Conectează-te pentru a vota.

