Fostul ministru PSD al Sănătăţii Alexandru Rogobete îi reproşează premierului interimar Ilie Bolojan că, în numele ”refoirmei”, nu a fost de acord cu scoaterea la concurs a unor posturi de medici, nici macar cand acestea le erau necesare spitalelor, rezultatul fiind că foarte mulţi dintre cei peste 2.000 de tineri medici care au terminat rezidenţiatul, au promovat examenul de specialitate şi au primit recunoaşterea oficială a profesiei au ajuns şomeri. ”Nu faceţi nicio reformă. Nici dumneavoastră, nici cei care vă înconjoară”, remarcă Rogobete.

Citește articolul complet pe Digifm →