Guvernul Australiei a anunţat că va dubla amenda maximă aplicabilă companiilor de tehnologie care nu respectă interdicţia privind accesul copiilor sub 16 ani la reţelele sociale, decizia venind după ce autorităţile au constatat că, la şase luni de la intrarea în vigoare a legii, mulţi adolescenţi continuă să folosească platformele, ocolind cu uşurinţă sistemele de verificare a vârstei.
Reuters: Australia dublează amenzile pentru platformele sociale care permit accesul copiilor sub 16 ani
Aceeași poveste apare în mai multe surse.
Vezi povestea completă →
Notele editorului
Guvernul Australiei a anunţat că va dubla amenda maximă aplicabilă companiilor de tehnologie care nu respectă interdicţia privind accesul copiilor sub 16 ani la reţelele sociale, decizia venind după ce autorităţile au constatat că, la şase luni de la intrarea în vigoare a legii, mulţi adolescenţi continuă să folosească platformele, ocolind cu uşurinţă sistemele de verificare a vârstei.
Citește și aceste articole
Clasifică acest articol
Voturile cititorilor ajută la calibrarea recomandărilor și a hărții editoriale. Conectează-te pentru a vota.

