Decizia primarului Clujului, Emil Boc, de a interzice utilizarea simbolurilor naționale ale Rusiei la Cupa Mondială de Gimnastică Ritmică a produs retragerea sportivelor din Rusia de la această competiție. Decizia a fost luată de federația sportivă de profil din Rusia. Pe de altă parte, gimnastele din Belarus au acceptat să concureze fără însemne naționale, cu statut de sportive neutre. Competiția este organizată de Federația Internațională de Gimnastică în Sala Polivalentă din Cluj, care aparține primăriei. Informațiile au fost confirmate de președinta Federației Române de Gimnastică Ritmică, Irina Deleanu. Interdicția utilizării…

Articolul Rusoaicele s-au retras de la Cupa Mondială de Gimnastică Ritmică de la Cluj apare prima dată în ClujToday.

Citește articolul complet pe Cluj Today →