Căldura excesivă reprezintă un pericol pentru mediu şi sănătate, stresul termic fiind cauza principală a deceselor cauzate de vreme, acesta putând exacerba bolile cardiovasculare, diabetul, afecţiunile mintale, astmul şi creşte riscul de accidente şi transmitere a unor boli infecţioase. Institutul Naţional de Sănătate Publică a transmis vineri mai multe recomandări în contextul perioadei caniculare.

Citește articolul complet pe Digi24 →