Institutul Naţional de Sănătate Publică a transmis mai multe recomandări în contextul perioadei caniculare. Potrivit specialiştilor INSP, căldura excesivă reprezintă un pericol pentru mediu şi sănătate, stresul termic fiind cauza principală a deceselor cauzate de vreme, acesta putând exacerba bolile cardiovasculare, diabetul, afecţiunile mintale, astmul şi creşte riscul de accidente şi transmitere a unor boli infecţioase.
Sfaturi pentru a face față caniculei și pericolelor sale. Temperaturile percepute la soare pot fi cu 10-15 grade mai mari
Aceeași poveste apare în mai multe surse.
Vezi povestea completă →
Notele editorului
Institutul Naţional de Sănătate Publică a transmis mai multe recomandări în contextul perioadei caniculare. Potrivit specialiştilor INSP, căldura excesivă reprezintă un pericol pentru mediu şi sănătate, stresul termic fiind cauza principală a deceselor cauzate de vreme, acesta putând exacerba bolile cardiovasculare, diabetul, afecţiunile mintale, astmul şi creşte riscul de accidente şi transmitere a unor boli infecţioase.
Citește și aceste articole
Observator BN
Canicula pune stăpânire pe județ. Ambulanța Bistrița-Năsăud transmite recomandări pentru populație
22 iunie 2026
Tvrinfo
Șeful OMS: Aproximativ 500.000 de oameni mor anual din motive legate de căldură
24 iunie 2026
Clasifică acest articol
Voturile cititorilor ajută la calibrarea recomandărilor și a hărții editoriale. Conectează-te pentru a vota.

