Ministrul interimar de Externe Oana Ţoiu a avut, vineri, o convorbire cu ministrul afacerilor externe al Republicii Islamice Iran, E.S. Abbas Araghchi, privind situaţia actuală din Orientul Mijlociu, Memorandumul de Înţelegere semnat recent cu Statele Unite şi abordarea României în conformitate cu dreptul internaţional. Ministrul a subliniat necesitatea redeschiderii depline şi în condiţii de siguranţă a Strâmtorii Hormuz, precum şi a restabilirii libertăţii de navigaţie, în vederea stabilizării pieţelor energetice.
Ministrul interimar de Externe, Oana Ţoiu, convorbire cu omologul din Iran: Am subliniat necesitatea redeschiderii depline şi în condiţii de siguranţă a Strâmtorii Hormuz şi a restabilirii libertăţii de navigaţie
Notele editorului
Ministrul interimar de Externe Oana Ţoiu a avut, vineri, o convorbire cu ministrul afacerilor externe al Republicii Islamice Iran, E.S. Abbas Araghchi, privind situaţia actuală din Orientul Mijlociu, Memorandumul de Înţelegere semnat recent cu Statele Unite şi abordarea României în conformitate cu dreptul internaţional. Ministrul a subliniat necesitatea redeschiderii depline şi în condiţii de siguranţă a Strâmtorii Hormuz, precum şi a restabilirii libertăţii de navigaţie, în vederea stabilizării pieţelor energetice.
Citește și aceste articole
Clasifică acest articol
Voturile cititorilor ajută la calibrarea recomandărilor și a hărții editoriale. Conectează-te pentru a vota.

