Ministrul interimar al Afacerilor Externe, Oana Ţoiu, a avut vineri o convorbire telefonică cu omologul său din Republica Islamică Iran, Abbas Araghchi. Discuţiile au vizat evoluţiile tensionate din Orientul Mijlociu, Memorandumul de Înţelegere semnat recent de România cu Statele Unite şi poziţia Bucureştiului bazată pe respectarea dreptului internaţional.
Oana Ţoiu cere Iranului redeschiderea în siguranţă a Strâmtorii Hormuz
Aceeași poveste apare în mai multe surse.
Vezi povestea completă →
Notele editorului
Ministrul interimar al Afacerilor Externe, Oana Ţoiu, a avut vineri o convorbire telefonică cu omologul său din Republica Islamică Iran, Abbas Araghchi. Discuţiile au vizat evoluţiile tensionate din Orientul Mijlociu, Memorandumul de Înţelegere semnat recent de România cu Statele Unite şi poziţia Bucureştiului bazată pe respectarea dreptului internaţional.
Citește și aceste articole
Știri Pe Surse
Oana Ţoiu - discuţie cu omologul pakistanez; a subliniat importanţa stabilităţii regionale
15 iunie 2026
Clasifică acest articol
Voturile cititorilor ajută la calibrarea recomandărilor și a hărții editoriale. Conectează-te pentru a vota.

