Șoferii care își uită acasă permisul de conducere sau talonul ar putea scăpa în scurt timp de grija amenzilor. Senatul a aprobat o inițiativă legislativă care să le permită polițiștilor să verifice digital valabilitatea documentelor, iar dacă ele sunt valabile, șoferul să nu mai fie sancționat.
Adio amendă pentru permisul uitat acasă. Şoferii nu vor mai putea fi sancţionaţi
Aceeași poveste apare în mai multe surse.
Vezi povestea completă →
Notele editorului
Șoferii care își uită acasă permisul de conducere sau talonul ar putea scăpa în scurt timp de grija amenzilor. Senatul a aprobat o inițiativă legislativă care să le permită polițiștilor să verifice digital valabilitatea documentelor, iar dacă ele sunt valabile, șoferul să nu mai fie sancționat.
Citește și aceste articole
Cluj Today
NewsEdge: Amenda pentru că ți-ai uitat permisul acasă ar putea fi eliminată
24 iunie 2026
Jurnalul de Arges
Șoferii ar putea scăpa de amenzi dacă uită permisul sau talonul acasă. Senatul a dat undă verde proiectului
23 iunie 2026
Cotidianul
Amenda aplicată șoferilor pentru lipsa documentelor, anulată. Proiect de lege aprobat de Senat
23 iunie 2026
Clasifică acest articol
Voturile cititorilor ajută la calibrarea recomandărilor și a hărții editoriale. Conectează-te pentru a vota.

