Acest articol apare integral la sursă
Citește articolul complet pe Adevărul →Ziua în care 17 vagoane cu marfă au sosit de la Moscova în Gara Obor. Ce conțineau cele peste 1400 de cutii trimise de la Kremlin
Notele editorului
Pe 16 iunie 1935, în 17 vagoane de marfă prăfuite se întorcea în România prima parte din tezaurul național sechestrat de ruși după 1917. Bolșevicii au trimis românilor o parte din obiectele de patrimoniu, adică documente, covoare, tablouri, dar lipseau aurul sau bijuteriile.
Citește și aceste articole
Radio Cluj
Țigări ascunse într-o roată de rezervă descoperite cu ajutorul unui scaner cu raze X
18 iunie 2026
Clasifică acest articol
Voturile cititorilor ajută la calibrarea recomandărilor și a hărții editoriale. Conectează-te pentru a vota.

