Preşedintele României, Nicuşor Dan, va participa joi la cea de a doua reuniune a Summitului Flancului Estic (Formatul Helsinki), care va avea loc la Gdansk, Polonia. Agenda reuniunii se va concentra pe coordonarea între Statele Membre UE din imediata vecinătate a Federaţiei Ruse în vederea implementării Planului Readiness 2030 şi a tuturor celorlalte instrumente europene destinate sporirii capacităţii de apărare a Uniunii şi a industriei europene de apărare. Preşedintele României va prezenta liderilor europeni eforturile depuse la nivel naţional pentru întărirea capabilităţilor de apărare şi descurajare.

Citește articolul complet pe News.ro →