Președintele României, Nicușor Dan, participă la cea de a doua reuniune a Summitului Flancului Estic (Formatul Helsinki), care are loc la Gdansk (Polonia), astăzi, 25 iunie 2026. Discuțiile vizează coordonarea între Statele Membre UE din imediata vecinătate a Federației Ruse în vederea implementării Planului Readiness 2030 și a tuturor celorlalte instrumente europene destinate sporirii capacității […]

Citește articolul complet pe Viitorul Ilfovean →