În Slovenia, Mișcarea Libertății de centru-stânga a lui Robert Golob a câștigat realegerea în martie 2026 după introducerea așa-numitei legi Šutar, care permite intrarea fără mandat în locuințe din zone desemnate, extinde puterile poliției și tratează efectiv cei aproximativ 12.000 de cetățeni romi din Slovenia ca pe o problemă de securitate colectivă. Legea a fost […]

Citește articolul complet pe România Liberă →