Fostul director adjunct al Serviciului de Informații și Securitate (SIS), Alexandru Balan, a rămas fără cetățenia Republicii Moldova. Decretul privind retragerea cetățeniei a fost semnat de președinta Maia Sandu la 23 iunie. Balan a fost anterior grațiat în dosarul privind divulgarea secretului de stat și extrădat în Belarus în cadrul unui schimb de prizonieri care a făcut posibilă întoarcerea acasă a doi ofițeri SIS moldoveni.
Maia Sandu l-a lăsat fără cetățenie pe fostul adjunct SIS care spiona pentru KGB, Alexandru Balan
Notele editorului
Fostul director adjunct al Serviciului de Informații și Securitate (SIS), Alexandru Balan, a rămas fără cetățenia Republicii Moldova. Decretul privind retragerea cetățeniei a fost semnat de președinta Maia Sandu la 23 iunie. Balan a fost anterior grațiat în dosarul privind divulgarea secretului de stat și extrădat în Belarus în cadrul unui schimb de prizonieri care a făcut posibilă întoarcerea acasă a doi ofițeri SIS moldoveni.
Citește și aceste articole
Vocea Basarabiei (Rep. Moldova)
Fost director adjunct al SIS, lipsit de cetățenia R. Moldova
24 iunie 2026
Ziarul de Garda
ULTIMA ORĂ/ Fostul director adjunct al SIS, Alexandru Balan, rămâne fără cetățenia R. Moldova
24 iunie 2026
Vocea Basarabiei (Rep. Moldova)
Alte cinci persoane au rămas fără cetățenia R. Moldova. Decretul, semnat de președinta Maia Sandu
25 mai 2026
Clasifică acest articol
Voturile cititorilor ajută la calibrarea recomandărilor și a hărții editoriale. Conectează-te pentru a vota.

