Senatul a adoptat o lege care elimină amenda aplicată șoferilor care nu au asupra lor permisul de conducere sau certificatul de înmatriculare, atunci când aceste informații pot fi verificate în bazele de date ale statului. Proiectul urmează să intre în dezbaterea Camerei Deputaților, for decizional în acest caz.
Senatul a votat eliminarea unei amenzi care îi costă pe șoferi sute de lei dacă uită permisul sau talonul acasă
Aceeași poveste apare în mai multe surse.
Vezi povestea completă →
Notele editorului
Senatul a adoptat o lege care elimină amenda aplicată șoferilor care nu au asupra lor permisul de conducere sau certificatul de înmatriculare, atunci când aceste informații pot fi verificate în bazele de date ale statului. Proiectul urmează să intre în dezbaterea Camerei Deputaților, for decizional în acest caz.
Citește și aceste articole
Știrile Pro TV
Șoferii ar putea scăpa de amenzi dacă uită permisul sau talonul acasă. Senatul a adoptat proiectul de lege
23 iunie 2026
Cluj Today
NewsEdge: Amenda pentru că ți-ai uitat permisul acasă ar putea fi eliminată
24 iunie 2026
Clasifică acest articol
Voturile cititorilor ajută la calibrarea recomandărilor și a hărții editoriale. Conectează-te pentru a vota.

