Ziua Suveranității a fost instituită în anul 1990, prin adoptarea Declarației de Suveranitate. Este vorba despre un act fundamental, care a marcat începutul parcursului spre independență, democrație și consolidarea statului de drept. Documentul a fost adoptat pe 23 iunie 1990 de către deputații Sovietului Suprem al Republicii Sovietice Socialiste Moldovenești, transmite IPN. Adoptarea Declarației de […]

Citește articolul complet pe Unghiul - Rep. Moldova →