Recentele scumpiri ale carburanților – două la număr – au survenit pe fondul scăderii destul de mari a cotațiilor petroliere. Deci, în teorie, prețurile la pompă ar fi trebuit să scadă. De ce nu s-a întâmplat asta? Reglementarea care impune companiilor un adaos egal cu cel de anul trecut, care a ajutat clienții când prețurile au crescut, are un efect negativ acum, când prețurile în piețe scad, iar la pompele din România nu se simte acest lucru, explică Dumitru Chisăliță, președintele Asociației România Inteligentă.
De ce se scumpesc carburanții la pompă când petrolul se ieftinește pe piețe. Cazul unic al României
Notele editorului
Recentele scumpiri ale carburanților – două la număr – au survenit pe fondul scăderii destul de mari a cotațiilor petroliere. Deci, în teorie, prețurile la pompă ar fi trebuit să scadă. De ce nu s-a întâmplat asta? Reglementarea care impune companiilor un adaos egal cu cel de anul trecut, care a ajutat clienții când prețurile au crescut, are un efect negativ acum, când prețurile în piețe scad, iar la pompele din România nu se simte acest lucru, explică Dumitru Chisăliță, președintele Asociației România Inteligentă.
Citește și aceste articole
Clasifică acest articol
Voturile cititorilor ajută la calibrarea recomandărilor și a hărții editoriale. Conectează-te pentru a vota.

