Preşedintele AUR, George Simion, a anunţat luni că, dacă guvernul Veştea va fi votat diseară, nu va beneficia de susţinerea parlamentarilor AUR. El a precizat că îl aşteaptă la sediul partidului pe premierul desemnat, la ora 20.00, votul urmând ca votul în Parlament să aibă loc la 21:30. În plus, el i-a cerut preşedintelui Nicuşor Dan să iasă public să spună dacă AUR mai este un partid extremist.
Simion: AUR nu-l votează pe Veştea, dar vrea „reconciliere naţională”. Cere discuţii cu Nicuşor Dan şi Veştea
Aceeași poveste apare în mai multe surse.
Vezi povestea completă →
Notele editorului
Preşedintele AUR, George Simion, a anunţat luni că, dacă guvernul Veştea va fi votat diseară, nu va beneficia de susţinerea parlamentarilor AUR. El a precizat că îl aşteaptă la sediul partidului pe premierul desemnat, la ora 20.00, votul urmând ca votul în Parlament să aibă loc la 21:30. În plus, el i-a cerut preşedintelui Nicuşor Dan să iasă public să spună dacă AUR mai este un partid extremist.
Citește și aceste articole
Monitorul de Botosani
Ultimatum de la AUR: George Simion îl cheamă pe Adrian Veștea la negocieri și anunță că Guvernul nu va trece
22 iunie 2026
Clasifică acest articol
Voturile cititorilor ajută la calibrarea recomandărilor și a hărții editoriale. Conectează-te pentru a vota.

