Prim-ministrul britanic Keir Starmer a anunțat luni că demisionează din funcțiile de lider al Partidului Laburist și de șef al guvernului, angajându-se să asigure un transfer ordonat al puterii, transmite MOLDPRES cu referire la Agerpres și Reuters.

Noul lider laburist va trebui instalat până la revenirea parlamentului în sesiune în septembrie.

Anunțul lui Starmer …

Citește articolul complet pe Moldpress - R. Moldova →